Peynir ve çikolata kokulu bir yer: La Gruyère

Gravyer diye bildiğimiz dillere destan İsviçre peynirine adını veren La Gruyère, peynirin yanı sıra çikolata fabrikası ve çikolata treniyle çok lezzetli bir seyahat rotası. İsviçre’nin en güzel köy/kasabalarından Gruyères’in yanı sıra Broc, Charmey, Maleson, Bulle ve Jaun köylerini de içine alan rüya gibi bir bölge. İsviçre’nin iki dilli (Fransızca-Almanca) kantonlarından Fribourg sınırları içinde, Montrö’ye 40 km uzaklıkta. İşte La Gruyere gezisinde yapılacak şeyler ve gezilecek yerler için pratik bir rehber…

Gruyères

2014 yılında Batı İsviçre’nin en güzel köyü seçilen Gruyères, ortaçağ karakterini günümüze kadar bozulmadan korumuş. Bölgeye ve bölgenin dünyaca meşhur peynirine adını veren Gruyères, çiçeklerle süslü evleri ve sokaklarıyla masalsı bir köy. Saane Nehri’nin kenarında, 800 m yükseklikte bir tepede yer alan köyde araba yasak. Peynir cennetine gelmişken İsviçre’nin meşhur yemeği Fondü yemeden dönmeyin.

Château de Gruyères

Köyün tepe noktasındaki Gruyères Şatosu (ya da Kalesi) 13. yüzyılda yapılmış. Yıllarca kontlara ev sahipliği yapan mekan, çeşitli el değiştirmelerden sonra 1938 yılında Fribourg Kantonu tarafından satın alınıp müzeye dönüştürmüş. Şatonun tarihini keşfetmek isteyenler için her 30 dakikada bir multimedya gösterisi var.

Gruyère Peyniri

Gruyère peyniri nasıl yapılır diye merak edenler için adres: Gruyères köyü yakınlarındaki La Maison du Gruyère tesisleri. Böyle büyük bir fabrikadan ziyade şöyle küçük, geleneksel, otantik bir dağ mandırası arayanlar için de Moléson’daki Fromagerie d’Alpage Mayıs ayından Eylül’e kadar açık. Bu üretim yeri küçük olduğu için gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Çikolata Fabrikası

Meşhur İsviçre çikolatalarının nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız Nestle’nin Cailler çikolatalarının üretildiği Broc’taki fabrikayı gezebilirsiniz. Bu interaktif gezide çikolata üretim aşamalarını görebilir ve turun sonunda taptaze çikolatalardan tadabilirsiniz. Butik bir dükkanda çikolata atölyesine katılmak isterseniz Chocolaterie de Gruyères tam size göre.

Çikolata Treni

Montrö’den kalkan The Chocolate Train olağanüstü manzaralar eşliğinde Gruyères’e, oradan da Broc’a gidiyor. Bilet fiyatına peynir ve çikolata fabrikası gezileri de dahil. Mayıs, Haziran, Eylül ve Ekim aylarında belirli günlerde, Temmuz ve Ağustos’ta her gün kalkıyor.

HR Giger Müzesi

Peynir, çikolata falan dışında bir şeyler arayanlar için fantastik bir alternatif: 1980 yılında Alien (Yaratık) filmiyle En İyi Görsel Efekt dalında Oscar kazanan İsviçreli sanatçı H.R. Giger’e adanan müze Gruyères köyünde, şatonun az aşağısında. (Şato ve müzeye birden bilet alırsanız indirimi kaparsınız.) Müzede film dekorları, mobilyalar, resimler ve sürreal heykeller sergileniyor. Kemikten tavanın altında bir şeyler içmek isteyenleri de müzenin barına alalım.

Jaunbach Geçidi

La Gruyère gezisinde o kadar peyniri, çikolatayı yedikten sonra yapılacak en iyi şey tabii ki yürüyüş. İsviçre’de doğa yürüyüşleri için ideal rotalardan biri olan Charmey – Gruyères arasındaki güzergah, bir doğa harikası olan Jaunbach Geçidi’nden geçiyor.

Désalpe Festivali

Désalpe, İsviçre’deki dağ festivallerinin en ünlülerinden biri. Yaz aylarını Alpler’deki yaylalarda otlayarak geçiren hayvanlar, süslenip püslenip dağdan iniyor. Bu renkli festival, Charmey kasabasında her yıl Eylül ayının son Cumartesi günü düzenleniyor. İnekler, sığırlar, koyunlar, keçiler evden ayrı geçen 4 aydan sonra köye muhteşem bir dönüş yapıyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s