Basel: Küçücük şehircik, içi dolu müzecik

Basel sadece İsviçre’nin değil Avrupa’nın da en önemli kültür ve sanat şehirlerinden biri. Uluslararası prestije sahip müzelere, ünlü mimarların, heykeltraşların eserlerine ev sahipliği yapan Basel, ayrıca her yıl dünyanın en önemli sanat fuarı Art Basel’e sahne oluyor. Hepi topu 190 binlik nüfusa sahip Basel’de irili ufaklı 40 müze var. İşte bu minik ortaçağ şehrini “sanat şehri” yapan müzelerden öne çıkan 10 tanesi…

1. Kunstmuseum Basel

Basel Güzel Sanatlar Müzesi dünyada bir belediyenin sahip olduğu ilk müze olarak biliniyor. Müzede ünlü Amerbach Cabinet koleksiyonunun yanı sıra Monet, Picasso, Van Gogh, Kokoschka, Andy Warhol gibi isimlerin eserlerini görebilirsiniz. Kunstmuseum’un ayrıca çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği Museum für Gegenwartskunst isminde bir kardeş müzesi var.

2. Tinguely Müzesi

Mekanik heykelleriyle ünlü Jean Tinguely’ye adanmış bir müze. 20. yüzyılın en yaratıcı İsviçreli sanatçılarından biri olan Tinguely hakkında fikir edinmek için tiyatro binasının önündeki havuzun fıskiyelerine bakabilirsiniz. Tinguely ve çağdaşlarının eserlerini görebileceğiniz müzenin binası da ünlü mimar Maria Motta’nın elinden çıkmış bir sanat eseri.

3. Fondation Beyeler

Hildy and Ernst Beyeler’e ait 250 başyapıttan oluşan koleksiyonun sergilendiği butik bir müze. Mekanda ayrıca dönem dönem geçici sergiler düzenleniyor. İtalyan Mimar Renzo Piano tarafından tasarlanan müze binası ve yemyeşil bahçesi ayrıca özel bir ilgiyi hak ediyor.

4. Antiken Museum Basel

Adından da anlaşılacağı üzere antik döneme ait eserlerin sergilendiği bir müze. M.Ö. 4. yüzyılla M.S. 6. yüzyıl arasındaki Mısır, Roma, Yunan gibi uygarlıkların eserlerinin sergilendiği müze, türünün İsviçre’deki tek örneği.

5. Basler Papiermühle

Hala aktif olan ortaçağdan kalma bir kağıt fabrikası. Kağıt yapımı ve baskı tekniklerinin sergilendiği müzenin değirmeni ilk günkü gibi çalışıyor. Müzeyi gezdikten sonra üretim atölyesine katılıp tarihi tekniklerle kağıt ve hatta baskı yapmayı deneyebilirsiniz.

6. Doğa Tarihi Müzesi

Naturhistorisches Museum sizi dinozorların hakim olduğu zamana geri götürüyor. Meraklısı için dev mamutlardan küçücük böceklere, soyu tükenmiş canlılardan yaşayan memelilere kadar doğayla ilgili ne varsa bu müzede.

7. Spielzeug Welten Museum

Dünyanın dört bir yanından toplanan 6 binden fazla oyuncağıyla Avrupa’daki en büyük oyuncak müzelerinden biri. Müzede sergilenen ayıcıklar, bebekler, minyatür evler, maket dükkanlar sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekiyor.

8. Schaulager

Aslında müzeden çok bir sanat eserleri deposu. Emanuel Hoffmann Vakfı’na ait koleksiyonun özel koşullarda depolandığı mekan dönemsel etkinliklerin, sergilerin dışında halka açık değil. Araştırmacılar, küratörler, öğretmenler, öğrenciler özel izinle faydalanabiliyor.

9. İsviçre Mimari Müzesi

Orijinal adıyla Schweizerisches Architekturmuseum, özellikle çağdaş mimariye odaklanıyor. Yılda 4 kere düzenlenen geçici sergiler sadece profesyonellerin değil, çok geniş bir kitlenin ilgisini çekiyor.

10. Basel Tarih Müzesi

Basel’in ve bölge insanının geçmişine odaklanan 4 ayrı mekandan oluşuyor. Ana mekan olan Museum für Geschichte, üç ülkenin kesişiminde yer alan Basel’in tarihini, Museum für Wohnkultur halkın geçmişteki ev yaşamlarını, Museum für Musik dünden bugüne müziğin ve enstrümanların gelişimini, Museum für Pferdestärken ise 19 ve 20. yüzyıldaki atlı arabaları sergiliyor.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s