İsviçre’ye Fransız bir şehir: Cenevre

İsviçre’nin Fransızca konuşulan bölgesinde yer alan Cenevre’de mimarisinden yemeklerine kadar bir Fransız esintisi hakim. Birleşmiş Milletler dolayısıyla sürekli diplomatik temaslarla, liderlerin buluşmalarıyla gündemde olan Cenevre’de turist olarak ne yapılır, nereye gidilir, ne yenir; mutlaka gezilecek, görülecek yerler nereleridir diye merak ediyorsanız böyle buyrun. 10 adımda Cenevre turu başlıyor…

1. Jet d’Eau

Fransızca isminin o kadar havalı olduğuna bakmayın, bildiğiniz fıskiye. Zaten Cenevre’ye gidip de görmeme şansınız yok (tabii çalışıyorsa). Gölün içinden 140 metreye kadar yükseliyor. Saniyede 500 litre su çekip saatte 200 km hızla fışkırtıyor.

2. Saint Pierre Katedrali

Hemen her Avrupa şehrinin olmazsa olmazları: İyi korunmuş bir eski şehir, onun sempatik dar sokakları ve merkezinde görkemli bir katedral… 1160 yılında yapılan St. Pierre Katedrali de Cenevre’nin eski şehrinin bulunduğu tepede. 157 tane merdiven tırmanırım diyorsanız kulesine çıkın ve şehri 360º keşfedin.

3. Place du Bourg-de-Four

Eski şehrin (Vieille Ville) kalbindeki meydan özellikle sıcak havalarda şehrin yerlileriyle ve sen ben gibi turistlerle dolup taşıyor. Cenevre’nin en eski meydanı olan Place du Bourg-de-Four ve etrafındaki sokaklarda meraklısına küçük küçük dükkanlar, galeriler, antikacılar var. Acıkanlar için de lezzetli bir öneri: Şehirde iki tane daha şubesi olan tavukçu Chez ma cousine

4. Çiçek Saati

Geneva flower clock 2012

İngiliz Bahçesi’nin içindeki Çiçek Saati (daha havalı bir şekilde söylemek gerekirse Horloge Fleuri) saat endüstrisinin merkezi Cenevre’nin simgelerinden biri. 1955’te yapılan ve yaklaşık 6500 çiçekten mamül olan saat, her mevsim yenileniyor.

5. Birleşmiş Milletler

BM’nin Avrupa’daki merkezi olan Cenevre, yılda yaklaşık 25 bin diplomat ağırlıyor. 1929-1936 yılları arasında inşa edilen Milletler Sarayı’nı ziyaret ederek -günlük programın durumuna göre- büyük toplantıların yapıldığı Assembly Hall’u görebilirsiniz. Duvarları sanat eserleriyle süslü olan saray bir müzeyi de andırıyor. Eserlerin en ünlüsü, İspanyol ressam Miquel Barcelo tarafından İnsan Hakları ve Uygarlıklar İttifakı Salonu’nun kubbesine çizilen resim.

6. Kırık Sandalye

Kara mayını kurbanları anısına dikilen 12 m yüksekliğindeki tek ayağı kırık sandalye, Birleşmiş Milletler binasının önünde sergileniyor. Handicap International tarafından devletlerin ilgisini konuya çekmek için 1997’de Daniel Berset’e yaptırılan eser, çağdaş sanatın etkileyici örneklerinden biri.

7. Reform Anıtı

Protestan reformuna adanmış olan anıt, eski şehrin duvarlarının üstüne yapılmış. Cenevre Üniversitesi’nin de bulunduğu Parc des Bastions içindeki anıtta, reformun önde gelen isimleri John Calvin, William Farel, Théodore de Bèze and John Knox’un 5 m yüksekliğinde heykelleri bulunuyor.

8. Salève Dağı

Cenevre’nin yanı başında, Fransa topraklarında yer alan Mount Salève, şehirden günübirlik doğaya kaçmak isteyenler için iyi bir alternatif. Tertemiz dağ havasında yürümek, tırmanmak, bisiklete binmek ve hatta yamaç paraşütü yapmak ideal. Manzara ise paha biçilemez… Bir tarafta şehir, göl ve Jura Dağları, diğer tarafta Alpler ve Mont Blanc.

9. Parc des Eaux-Vives

Leman Gölü kenarındaki yemyeşil park, 60 hektarlık bir alana yayılıyor. Hemen yanındaki Parc la Grange ile birlikte kesintisiz bir göl manzarasına sahip. Parkın içindeki görkemli villada ise bir gurme restoran var.

10. Relais de l’Entrecôte

Paris’te 3 şubesi bulunan meşhur “antrikotçu”nun Paris dışındaki tek restoranı Cenevre’de. Bilen bilir, Relais de l’Entrecôte bizim Sultanahmet Köftecisi gibi, çok çeşit yok, menü belli: Cevizli salata, özel soslu et ve ev yapımı tadında patates kızartması. Kapıda sıra beklemeye hazır olun.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s