Zürih’in bohem tarafı: Kreis 5

Dünyanın hemen hemen her büyük şehrinde son yıllarda aynı dönüşüm yaşanıyor. Eski endüstriyel alanlar artık sanatçıların, galerilerin, tasarım butiklerinin, hip restoranların, 3. dalga kafelerin istilasına uğruyor. Bu yazının konusu da bu değişimin İsviçre’deki örneği, Zürich West olarak da bilinen Kreis 5 bölgesi. İşte 10 adımda Zürih Kreis 5 turu…

1. Zürih, Almanca Kreis (İngilizce District) denen 12 bölgeye ayrılmış durumda. Kreis 5, kabaca tarif etmek gerekirse tren yolunun kuzey tarafında, Limat Nehri ile tren yolu arasındaki bölge.

2. Bölge belki de İsviçre’nin en “Swiss” olmayan bölgesi. Kuralcı, soğuk, durağan İsviçre ön yargınızı yerle bir edecek kadar sıcak, yaratıcı, özgür, renkli, sürprizli…

3. Son 10 yılda hızlı bir değişim yaşayan bölgede iş, sosyal ve kültürel hayat iç içe geçmiş durumda. Bir yanda Zürih’in en yüksek binası olan Prime Tower, bir yanda Frau Geralds Garten bölgenin karmaşasını simgeliyor.

 

4. Frau Geralds Garten, Kreis 5’teki gezilecek yerlerin başında geliyor. Restoranı, açık hava barı, sebze ve otların yetiştirildiği minyatür bostanı, genç yaratıcıların eserlerini sergilediği tezgahlarıyla, 2500 metrekarelik bir alanda yaz kış açık.

5. Bölgedeki eski bira fabrikası da bir kültür sanat merkezine dönüşmüş durumda. Löwenbräu Areal, bugünlerde birçok galeri ve müzeye ev sahipliği yapıyor.

6. Dönüşüme ayak uyduran yapılardan biri de eski tersane Schiffbau. Zamanında nehir gemilerinin yapıldığı Schiffbau’da şimdilerde tiyatro yapılıyor. Yapının içinde ayrıca bir restoran ve caz kulübü var.

7. Bölgenin simgelerinden biri de Freitag Kulesi. Lego gibi dizilmiş 19 konteynerden oluşan 26 m yüksekliğindeki yapı, Freitag marka çantaların bir nevi fabrika satış mağazası.

8. Özellikle yaz aylarında semtin nehir kıyısında, Unterer Letten ve Oberer Letten denen bölgelerde nehirde yüzebilir ve ağaçların altında yan gelip yatabilirsiniz. Primitivo restoran Mayıs’tan Eylül’e kadar bölgenin en gözde mekanı. Temmuz ayında nehirde açıkhava sineması var.

Badi-Oberer-Letten Zuerich Sommer

9. Kreis 5 bölgesinin ortasından geçen Viyadük, 2004 yılında geliştirilen “Im Viadukt” projesiyle bugünkü halini almış. Viyadük boyunca sıra sıra uzanan butikler, tasarım mobilyacılar, kafeler ve kapalı pazar yeri, semtin bohem havasını tamamlıyor.

10. Gezilecek yerleri bitirdiyseniz, hele de çocukla dolaşıyorsanız mahallelinin buluşma noktası olan Josefswiese parkında soluklanabilirsiniz.

josefswiese

Reklam

One comment

  1. […] Maison Blunt is located at the trendy neighbourhood of Zurich. Kreis 5 is a neighbourhood of Zurich that was once an industrial district but got  abandoned. This quartier has undergone a remarkable transformation in recent decades, helping revamp the image of Zurich from conservative and sleepy to trendy and modern. If you decide to go to Maison Blunt take your time and visit the neighbourhood as well. If you can read Turkish, have a look at my friends blogpost on Kreis 5.  […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s